Cechy dobrej jakości łupka

Jak wybrać dobry łupek na dach?

Istnieje 5 kluczowych obszarów do klasyfikacji łupka jako pokrycia dachowego:

  • WYTRZYMAŁOŚC MECHANICZNA

Dachówka z kamienia naturalnego powinna charakteryzować się wytrzymymałością
mechaniczną 40 Mpa (40N/mm2) przy swojej nominalnej grubości.
Kamień dachowy,który nie spełnia tego parametru w grubości standardowej może być użyty, w przypadku, gdy zwiększona grubość skompensuje różnicę wytrzymałości

  • PETROGRAFIA KAMIENIA

Silnie reagujące minerały, takie jak piryt czy markasyt, w połączeniu z węglanami takimi jak kalcyt lub dolomit mogą być przyczyną destrukcji dachu z łupka kamiennego.
Należy unikać kamienia z zawartością tychże minerałów

  • ABSORBCJA WODY

Niska nasiąkliwość to cecha charakterystyczna dla wysokiej klasy łupka kamiennego.
Punkt krytyczny dla naszego klimatu to 1%. Dobrej jakości kamień naturlany mieści się zawsze poniżej granicy 0,6%. Im niższa absorbcja tym lepiej.

  • DELAMINACJA - CZYLI ROZWARSTWIANIE

Do rozwarstwiania zwykle dochodzi wzdłuż powierzchni równoległych. 
Powodem rozwarstania się poszczególnych warstw jest obecnośc zanieczyszczeń mineralnych, takich jak siarczki żelaza oraz kalcytu. Do rozwarstwiania dochodzi w trakcie zmiany cyklów zimny/cipeły oraz suchy/mokry

  • UTLENIANIE

Utlenianie powoduje przebarwienia w kolorze dachu, który staje się „rdzawy". Choć utlenianie powierzchniowe jest dopuszczone zgodnie z klasą T1 normy EN12386 to efekt korozji powstający w wyniku jednoczesnej zawartości węglanó jest dla dachu bardzo niebezpieczny.

 

ŁUPEK NA MIARĘ

Wychodząc naprzeciw indywudualnym wymaganiom architektów  Pizarras stworzyła program produktów specjalnych. Jego głównym założeniem jest kreowanie niestandartowych rozwiązań projektowych. Oznacza to możliwość stworzenia dachówek kamiennych na zamówienie.
Prosimy o wysłanie zapytania na e-mail:
techniczny@pizarras.pl